Sep 28, 2016

BREAKING: Krisen i Deutsche Bank smitter af på aktiemarkedet - Eksperter: "Mulig ny finansiel krise - USA kræver 93 milliarder kroner af Deutsche Bank i forlig om boliglån" (Blogger: Noget de danske medier ikke har lov at skrive om - hvad sker der 'når' og ikke 'hvis' panikken i bankverdenen fører til den længe ventede altoverskyggende recession (revolutionen som alle venter på)? Eller rettere, opbrydningen af Brøkreserve-bankvæsen, opløsningen af Fiatpenge (pengeseddel/valutapenge, der udstedes uden nogen garanti for at kunne indløses med guld eller et andet realt aktiv), fastprissættelse af ædelmetal og manipuleret guld og sølvmarket, cibor-rente fusk, amerikanske statsgæld som er eksploderet fra 1940 nulpunkt til 2016 på en gæld over $23 trillioner samt den økonomiske og monetære union fup og downfall og vi kunne blive ved. Snyd, fusk og svindel i mere end 100 år? Langt over $700 trillioner af derivater er gået tabt, manglende tro på købekraften i de vestlige lande, IMF som allerede er overtaget af Kina, betalingsbalancen til udlandet er gået i stå og en kommende inflation..Bare rolg, vi får hjælp udefra. Der har været kæmpemæssige krafter på spil som allerede har løst vores udfordringer...RV/GCR/NESARA er snart på vej at være en realitet..frigivelse af guldreserver, som ingen vidste fandtes, frigivelse af de historiske obligationer samt huminitære kompensationer...you haven't seen nothing yet)

Deutsche Bank fået tildelt en bøde svarende til SEK 120 mia kr.

Experten varnar för panik i bankvärlden


Publicerad 27 sep 2016 16.28

  • Krisen i Deutsche Bank smittar av sig på börsen.
  • Men oron för den tyska bankjätten är inte det enda mörka molnet inför börshösten.
  • USA, Italien och brexit – här är beskeden som oroar experterna.
Mörka moln inför börshösten
• Deutsche Bank
Banken förhandlar med amerikanska justitiedepartementet om en förlikning. Orsaken är bankens försäljning av bostadsobligationer innan finanskrisen 2008. Vid sidan av de amerikanska förhandlingarna så är frågan om statligt stöd till banken långt i från avgjord. – Många analytiker menar att Deutsche Bank är alldeles för viktig Tyskland och hela EU:s ekonomi för att staten inte ska gå in och hjälpa till om det skulle krävas, säger Johanna Kull på Avanza.
http://www.expressen.se/dinapengar/experten-varnar-for-panik-i-bankvarlden/
 

De amerikanske medier er nu begyndt at rapporterer, alle verdens finansmarkeder er manipuleret via computere og klart baseret på calculus, financial market strategy - 21. Januar 2016

Udgivet første gang den 30. Marts 2015 af Verdensalt

Update: 21-9-2015 Richard Grasso, the former head of the New York Stock Exchange publicly admitted last week the market was rigged.

Update: 21-1-2016 Fed Official Confesses Fed Rigged Stock Market - Crash Certain in 2016

I tidligere artikel, konkludere jeg, at bankerne er pengeløse, ergo i den finansielle verden findes der ingen definition på penge. I stedet for udsteder bankerne papir og veksle dem frem og tilbage og så bogføre dem. Derimod, er der definitioner på:
  • Gældsbeviser (promissory notes) 
  • Veksler (bills of xchange)
  • Omsætningspapir (negotiable instruments)
"Køber man Aktier(Stocks), får man en ejerandel i en virksomhed"."Køber man obligationer(Bonds), køber man gæld i et selskab"."Investere man på 'derivater'(derivatives) gambler man via en kontrakt om, hvad der vil eller ikke vil ske, i fremtiden"(Calculus). Derivater er Satans lottokupon, et sandt onde skabt til Wall Street og verdenseliten for maximalt afkast, indtil nu, har det virket, men ikke meget længere.... $700 trillioner i derivater globalt (gæld). (Det er over ti gange verdens BNP) En tidsindstillet bombe der kan gå af, når som helst... Derfor var det en katastrofe, hvis nu Grækenland erklærede sig bankerot og gik ud og forlod euroen. Hvad der er hændt med de handler (statsobligationer), som EU-banker har anvendt som sikkerhed, ved ingen.... Vi ved heller ikke, hvor mange trillioner dollars i derivater som Merkel og EU faktisk havde i klemme inden den græske regering sagde ja til en aftale, vi ved bare, Europa har ja til at åbne græsk lånepakke, men sagen er IKKE slut endnu....langt fra......

Uddyber lidt i dette blogindlæg, omkring den altoverskyggende computeriseret elektroniske handel, benyt dette link som opslagsværk - Finansielle Akronymer og forkortelser

Electronic trading algorithm - (Algoritmisk handel, også kaldet automatiseret handel, black-box handel eller algo handel, High-frequency trading (HFT))

Handel med aktier og andre finansielle instrumenter har eksisteret i lang tid. Det er elektronisk handel, der har ført til langt lavere spreads og lavere faktiske handelsomkostninger fra din mægler. Meget ofte har HFT virksomheder taget æren for at reducere spreads Men rent faktisk var det via den elektronisk handel.
Læs videre: http://www.verdensalt.dk/2016/01/de-amerikanske-medier-er-nu-begyndt-at.html