Hvad er Thanksgiving og Black Friday.
De første fejringer, som minder om Thanksgiving, var amerikanske nybyggere, der takkede Gud for en god høst tilbage i 1800-tallet. Fejres primært i USA og Canada. Kalkun er en vigtig bestanddel af amerikansk Thanksgivings fejring. Den var dog ikke på menuen, da Thanksgiving blev promoveret af den amerikanske journalist Sarah Hall og gjort til nationaldag i 1867.
Thanksgiving var oprindeligt tilknyttet kristendommen, men er i dag en overvejende sekulariseret helligdag, hvor man almindeligvis er sammen med familie og venner uanset religion, samt deler ud af sin rigdom til andre som er dårligere stillet. Her kommer dilemmaet ind, Black Friday er altoverskyggende den største dag på året inden juletid, for indtjening på især Gadgets og elektronik så som (bestbuy), men har udvidet sig andre non-food butikskæder og supermarkeder.
I USA ledes early-bird shoppere til butikker på Thanksgiving dagen, som er blevet til en ny Helligdags-/højtidstradition. Det svarer til, at vi i Danmark fejrer vores juleaften den 24. December og 1. Juledag går Shop Amok, mens vi stadigvæk har familien siddende til bords til julefrokost.
Blot en lille tanke, alene i USA, total salg på Black Friday 2013, fra butikker og internet-sider løber sig op på 57 Milliarder Dollars eller 340 Milliader kroner. Hvem tjener i virkeligheden på salget? Hvem er bagmændene og aktionærerne til de store varehuse og varekæder rundt omkring... Jeg vil vove den påstand, at Illuminati eller Cabal høster en rigtigt STOR bid af kagen, ligsom Valentines day samt Halloween.
Vidste i der dør folk på denne vanvittige Black Friday? 2006-2013 har 7 døde og 90 kvæstede.