De 2 modsatrettede og komplementære kræfter: (H)alv løgn - (H)alv sandhed - fiktion og og fakta. (H) menneske, (H) dyr, (H) zombie, (H) trans'gender' - eller noget helt tredje? Yin, yang og plus/minus-balancen. De grå nuancer i et sort/hvidt. Hvor er "Det hele menneske"?? Uden kognitive skader, uden sorg, chok og traumer? Uden indre vrede, skuffelse, afmagt? Der er i harmoni med sig selv og gør, hvad det vil og kan tænke selv?
Man kunne ikke længere stoppe spørgsmål, vreden og chit-chat, vendt mod Palsvig-formanden og hvad han stod eller ikke stod, for. Man ville neutralisere snakken om søde små ufo-venner, konspirationer og frimureriet. Var ikke selv en del af inderkredsen og er som altid, meget passiv (medlem), der suger alting til mig, analysere og bearbejder.
Under et af de mange foredrag m/ Niels Harrit, lic.scient., pens. lektor, KU, sad der nogle meget frustrerede hardcore JFK21'er, som ikke anede, sine levende råd. Partiet kaldte sig selv for "Danskernes parti" - JFK21 - JordenFrihedKundskab, og alle andre end deres medlemmer, led af kognitiv dissonans eller stockholmsyndromet. Blev man kaldt konspirationsteoretikere, anbefalede Palsvig, et modangreb: I skal kalde dem kollaboratører.
De havde ellers en meget stærk tyrkertro på de fik medindflydelse på - den konstituering, der er nede. Tilgivelse og forståelse for, at danskernes verdensbillede krakelerede, verden kontrollerede af djævletilbedere; ’Hillary Clinton er pædofil og Dan Jørgensen er sadomasochist’, sagde han til os.
Troede han og hans følgerne virkelig på, med sådanne bemærkninger, man kunne komme hele vejen ind i Frimureriets Folketing, og hele befolkningen, stod bag ved med grydelåg, potter og pander, udenfor Christiansborg? Tror du på, at demonstrationer virker? Gudfaderbevares - med halve løgne og halve sandheder, med retorik-kneb og manipulationer, forsøgte partiet at tale frygten i folk og hidkalde den indre svinehund, til live.
Men lad dem om det, alle har sin egen virkelighed, selvforståelse og den spirituelle vej, handler om at åbne vores hjerter og komme i kontakt med vores guddommelige kerne af ren bevidsthed, ikke personforfølgelse eller hadsammensværgelser.
Har desværre også mistet troen på Frihedslisten og deres 'Orange 33 revolution' samt Frihedsbevægelsens Fællesråd, med israelske jøde-zionister og medløbere, i bestyrelsen og kendisser som står på demoer og truer med bål og brand, som er lige så skøre, som Baconlisten, Dukkepartiet og Moderne Mandschauvinister ... |
![]() | ||
(20+) Frimurer symboler og agenda | Facebook![]()
|
![]() |
(20+) Facebook |
(20+) Facebook |
No comments:
Post a Comment